Odaklanma Egzersizleri

Kazasker Fen Bilimleri > Blog > Sınava Hazırlık > Odaklanma Egzersizleri
Kas 26, 2020 Yayınlayan: KFB Sınava Hazırlık

Odaklanma ve Konsantrasyon!

Las Vegas’ta 146 metre yükseklikte, 109 metre uzunluğundaki ipte yürüyerek bir dünya rekoru kıran ip cambazı Andy Lewis rekorunu,  yüksek konsantrasyonuna ve bunu hiç kaybetmemesine borçlu olduğunu söyler.

Konsantre olmak, insanın dikkatini toplaması, bütün algı mekanizmalarını yaptığı işe yönlendirilmesi, zihinsel kavrayışını en yüksek noktaya çıkarmasıdır. Günümüz teknolojisi insanlarda odaklanma konsantrasyon eksikliğine yol açabiliyor. Bunun sebebi: sosyal medya bildirimleri, saat alarmı, SMS bildirimi, çağrı bildirimi, korna gibi dış uyarıcılar, toplu yaşam alanları, sürekli duyduğumuz sesler ve genel adıyla tüm uyaranlardır. Bu kadar uyaran arasında bir işe konsantre olmak da zorlaşıyor.

İnsan yaptığı işe yoğunlaştığında kendini dünyadan soyutlar, dış etkilerden arınır.

Konsantrasyon ve odaklanmanızı arttırmak için başlıca öneriler

1- Görev listesi oluşturmak ve birden fazla işi aynı anda yapmamak konsantrasyon artırıcı etkiye sahiptir.

2-Sağlıklı beslenmek konsantrasyon gücü sağlar

3-Düzenli ve tam uyku uyumak konsantrasyon gücü sağlar; konsantrasyon bozukluğu faktörlerini azaltır.

Peki, iş ve okul hayatında daha kolay odaklanabilmek için neler yapmalısınız?

Bulunduğunuz her ortamda kolaylıkla dikkat ve odaklanma egzersizleri yapabilirsiniz.

Konsantrasyonu ve odaklanmayı geliştirmeye yönelik egzersizler, dikkati destekleyen beyin bölgelerini harekete geçirmeye yardımcı olabilecek bilişsel ve davranışsal teknikleri içerir. Fiziksel egzersiz, dikkat etmenize yardımcı olan beyin kimyasallarını arttırarak konsantrasyonunuzu ve yoğunluğunuzu artırabilir.

Konsantrasyon ve odaklanma becerilerinizi geliştirecek egzersizler

1-Herhangi bir kitap alın ve bir paragraf belirleyerek içerisindeki kelimeleri sayın. Ardından, doğru saydığınızdan emin olmak için onları tekrar sayın. Birkaç kez sonra bunu iki paragrafla yapın. Bu kolaylaştığında, bütün bir sayfanın sözcüklerini sayın. Parmağınızla her kelimeyi işaret etmeden sadece gözlerinizle saymayı deneyin. Bu egzersiz, zihninizi sadece kelimelere yoğunlaştıracaktır.

2-Aklınızdan 100’den geriye doğru sayın. Bu egzersiz beyninizin belirli olarak tek bir şey düşünmesine yardımcı olacaktır.

3-Aklınızdan 100’den geriye doğru her 3 sayıyı atlayarak 100, 97, 94, 91,… şeklinde sayın. Bu egzersiz, 2.egzersiz bittikten sonra yeterli olmadığı durumlarda yapılabilir. Daha zorlayıcı olduğundan daha fazla dikkat gerektirir ve aklınızı dikkat dağıtıcı diğer faktörlerden uzaklaştırır.

4-İlham verici bir kelime, deyim veya sadece basit bir ses seçin ve beş dakika boyunca sessizce aklınızda tekrarlayın. Zihniniz daha kolay konsantre olduğunda, kesintisiz konsantrasyonla on dakika boyunca aynı işlemi yapmaya çalışın.

5-Bir meyve alın ve elinizde tutun. Bütün dikkatinizi ona odaklı tutarken, meyveyi her yönden inceleyin. Meydana gelen alakasız düşüncelerin tamamını göz ardı edin, sakince bu düşüncelere hiç ilgi duymadığınızı kendinize tekrar edin. Meyveye her yönüyle bakın, tadına, rengine ve kokusuna odaklanın. Bunu başka objelerle de yapabilirsiniz. Diğer düşünceleri aklınızdan çıkarmanıza yarayacak bu egzersizi sessiz ve rahat bir ortamda yapmaya özen gösterin.