Pandemide Ders Çalışmak

Kazasker Fen Bilimleri > Blog > Sınava Hazırlık > Pandemide Ders Çalışmak
Kas 24, 2020 Yayınlayan: KFB Sınava Hazırlık

Pandemide ders çalışmak…

İlk yapılması gereken asla tatil havasına kapılmadan sağlıklı bir yaşam düzeni oluşturmak olacaktır

Erken kalkın. Uzun süre evde kalacağınız ve sıkılma ihtimali de göz önüne alındığında okula, kursa gidiyormuş gibi uygun bir vakitte kalkın ve ailenizle birlikte güzel bir kahvaltı yapın.

Egzersiz yapın. Hem sağlıklı kalmak için hem de ders çalışırken daha iyi yoğunlaşmak için evde ya da balkonunuzda basit egzersizler yapın. Vücudunuzu ve beyninizi oksijene doyurun.

Dengeli beslenin. Can sıkıntısı nedeniyle sürekli bir şeyler atıştırmaktan uzak durun. Elinize ve ağzınıza hâkim olun. Belirli saatlerde yiyin, bol bol su için.

İyi uyuyun. Uyku düzeninize dikkat edin. Kararında ve iyi uyuyun. Ders çalışmak için bile olsa geç yatmamaya dikkat edin. Bu konuda En iyi Ders Çalışma Zamanı Gece mi? Gündüz mü? Yazısı size yardımcı olacaktır.

Olumsuzluklardan uzak durun. Yaşadığımız salgın nedeniyle televizyon ve internet siteleri dikkat dağıtan ve insanları karamsarlığa sevk eden pek çok haberle dolu. Enerjinizi tüketen, moralinizi bozan her türlü haberden, kişiden ve olaydan uzak durun. Unutmayın, dünya tarihinden bundan önce de pek çok salgın olmuş ve hepsi geride kalmış. Bu da geçecek. Önemli olan sizin bu dönemi sağlıklı atlatmanız. Buna odaklanın.

 

İkinci olarak verimli bir çalışma düzeni oluşturun. Bunun için,

Zaman çizelgesi oluşturun. Neyi, ne zaman ve nasıl çalışacağınız çok önemli. Kendinize uygulanabilir bir çalışma programı hazırlayın. Program hazırlarken gaza gelmeyin. Unutmayın en iyi ders çalışma programı uygulanabilir olandır.

Kaynaklarınızı düzenleyin. En iyi çalışma en çok olanı değil en doğru olanıdır. Bunun için elinizdeki kaynakları bir düzene koyun. Her branştan, hangilerini konu çalışmak için, hangilerini pekiştirme için, hangilerini deneme için hangilerini hız kazanmak için kullanacaksınız önceden belli olsun. Konu öğrenirken kolaydan zora doğru çalışın. Pekiştirdikten sonra başka bir kolay kaynak ile hız çalışması yapın.

Yanlışlarınızı değerlendirin. Yanlışlarınız size eksik olduğunuz yerleri gösterir. Yanlışlarınızı sevin ve onlarla ilgilenin.